Haber

8.0 büyüklüğündeki depreme dayanıklı “Prefabrik Ev” incelemesi!

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem ve ardından öğle saatlerinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından tüm Türkiye’nin aklı “Depreme dayanıklı ev nasıl olur?” gibi sorularla dolu. İçeriğimizde 8.0 büyüklüğünde bir depreme bile dayanabilen prefabrik konutları inceledik.

Depreme dayanıklı “Prefabrik Ev”e ne dersiniz?

Türkiye bir sarsıntı ülkesi olduğu ve fay hattı üzerinde bulunduğu gerçeğiyle bir kez daha yüz yüze kaldı. Dayanımı düşük olan binalar, sarsıntı sırasında en büyük tehlikelerin başında gösteriliyor. Prefabrik evlerin şok direnci nedir? Videomuzda cevapladık…

Aksine prefabrik evler betonarme yapılara göre titreşime karşı daha güçlü olabilir. Son yıllarda özellikle deprem gibi afet durumlarında riski en düşük seviyede tuttuğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Prefabrik evler ise birçok iklim ve doğa olayına dayanıklı oldukları için tercih edilmektedir. Diğer bir avantajı ise betonarme bir yapıya göre daha hızlı inşa edilebilmesidir. Ayrıca ölçüleri tam olarak karşılaştırmanız gerekirse ekonomik bir şekilde sure yapılır. Öte yandan ses ve ısı yalıtımının kalitesi son yıllarda giderek artmaktadır.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

iskenderun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu