Haber

Akkuyu NGS’de Rosatom’dan bir adım daha: Üçüncü güç ünitesinin reaktör basınç kabı Türkiye’de

Rusya’nın katılımıyla Mersin’de inşa edildi Akkuyu NGSAkkuyu Nükleer AŞ Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat İşleri Müdürü Sergey Butckikh, üçüncü güç ünitesine ait basınçlı kabın Türkiye’ye geldiğini belirtti. Zorunlu muayene prosedürleri tamamlandıktan sonra reaktör basınç tankı kurulum için teslim edilecektir. Aynı zamanda bu kapların üretimi sırasında yaklaşık 300 farklı kontrol işlemi gerçekleştirilmektedir.“dedi.

Bir nükleer santralin en değerli ekipmanı olarak bilinen reaktör basınç kabı aynı zamanda santralin işletme aşaması için gerekli olan çekirdeği de içermektedir. Yönetilebilir nükleer yansıma ve ısı gücünün soğutucuya iletilmesi için çekirdeğin içine nükleer yakıt ve yapısal elemanlar yerleştirilir. 343 tonun üzerinde yüke sahip, eliptik tabanlı dikey silindirik reaktör basınç kabı, 11,45 metre yüksekliğe ve 5,6 metre çapa sahip.

Özel koşullar altında çalışan reaktör basınç kabı, işletme sürecinde reaktörün sızdırmazlığını, güvenli yakıt beslemesini ve reaktörün en az 60 yıl boyunca çalışmasını sağlar.

Akkuyu NGS’nin reaktör basınç tankı, Rosatom’un makine bölümü olan Atommash tesisinde üretiliyor.

cardak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu