Haber

Eskişehir’in 12 kırsal mahallesindeki okullar Köy Yaşam Merkezlerine dönüştürüldü

Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında Eskişehir’in kırsal kesimlerinde atıl durumdaki okul binaları Köy Yaşam Merkezi olarak hizmete açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla oluşturulan proje ile Tepebaşı, Odunpazarı, Sarıcakaya, Mahmudiye, Günyüzü, Sivrihisar, İnönü ve Seyitgazi ilçelerinde 12 Köy Ömür Merkezi inşa edildi.

Odunpazarı’ndaki Sultandere Köyü Yaşam Merkezi’ni ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu okul binasının 30 yıldır atıl durumda olduğunu söyledi.

Merkezde anaokulu sınıfı ve ailelerin yararlanabileceği birçok kursun açıldığını belirten Töre, şöyle devam etti:

“Uzun Ömürlü Öğrenim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Halk Eğitim Merkezimiz aracılığıyla aşçılık, el sanatları, Kur’an-ı Kerim okuma kursları ve daha birçok kurs açılarak köylünün faydalandığı bir merkez haline getirildi. 8 ilde 12 okul yapılandırdık. ilçeleri bu şekilde köy yaşam merkezi haline getiriyoruz” diyen Çavuşoğlu, “Bu konuda Sayın Bakanımız çalışmaların takibi ile bizzat ilgilenerek motivasyonumuzu artırdı. Tüm merkezler bu şekilde açtığımız mahallelere hayat, güç ve heyecan kattı. Çocukların ve ailelerin bir arada olması onlar için ayrı bir memnuniyet kaynağı oldu.”

Töre, Eskişehir’deki Köy Yaşam Merkezlerinde 250 kişiye 45 eğitmen tarafından eğitim verildiğini belirtti.

Anaokulu öğretmeni Manolya Diken ve merkezdeki tesisler sayesinde öğrencilerin doğayı yaşayarak tanıma fırsatı bulduklarını vurguladı.

Çocukların merkezde eğitim görürken ailelerinin yanında olduklarını belirten Diken, “Biz burada çalışırken diğer sınıfımızda aileleri de eğitim alıyor. Çocuk psikolojisi, el sanatları ve zarafet dersleri alıyorlar.” söz konusu.

Matematik öğretmeni Nur Sema Yüksel ise merkezde matematik atölyesi açıldığını ve öğrencilere doğa ile matematiği iç içe örneklerle gösterebildiklerini belirtti.

Kursiyerlerden Esra Sezer, birçok konuda eğitim alma fırsatı bulduğu için mutlu olduğunu belirterek, “Eskiden hayvanlar otlamak için buraya gelirdi, üzerinde yürünecek diken yoktu. Şimdi buralara geldi. çok keyifli, çok olağanüstü bir yer oluyor.Köyümüz ve bizim için çok hayırlı.” ifadesini kullandı.

Huriye Çelik de kurslar sayesinde köylüler olarak stres atabildiklerini anlatarak, “Çocuklarımızın yanındayız. Burada olmak bizim için çok keyifli oldu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu