İş

Kamu çalışanı zam oranı belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu çalışanlarına sosyal yardım dahil yüzde 45 zam yapıldığını açıkladı. En düşük kamu personel ücreti 15 bin liraya çıkarıldı.

Kamu çalışanlarının zam ve fazla mesai oranlarını anlatan Erdoğan, “Kamu çalışanlarının gece çalışan ücretlerinde yüzde 8 artış öngörüyoruz. Fazla mesai ücretlerine yüzde 70 zam yapacağız. (Kamuda) yüzde 10 gazilerin, terör kurbanlarının ve şehitlerin çıplak maaşlarına ekliyoruz” dedi.

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim tesisleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlıkları, hastaneler ve üniversiteler dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 bini aşkın işçiyi ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü , sona erdi. ulaşmış.

2023-2024 döneminde kamu personelinin mali ve sosyal hakları, personel dairesini temsilen Türk-İş ve Hak-İş ile Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Dairesi Kamu Patronları Birliği’nin (TÜHİS) yaptığı toplantılarla belirlendi. kamu patronunu temsil ediyordu.

Diğer sözleşmeler de ilgi çekicidir.

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurun maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği, 2024-2025 yıllarını kapsayan 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri ise 1 Ağustos’ta başlayacak.

Bu açıdan kamu çalışanlarına ilişkin çerçeve protokol, özel sektörde imzalanacak toplu sözleşmelerin, özellikle de memur toplu sözleşmelerinin çerçevesini belirlemesi açısından da değerlidir.

azdavayajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu