İş

Terzilik Mesleği Eskişehir’de Tehlike Altında

Eskişehir’de uzun yıllar terzilik yapan Bilal Yayla, vatandaşların kıyafet yaptıracak terzi bulamadıklarını, çırak da bulamadıklarını söyledi.

Geçmişte yüklü kıyafetleri diken terzilerin, günümüzde dokuma işlerinin fabrikalar tarafından üretilmesi nedeniyle başka alanlara yöneldiği bilinmektedir. Mesleğini sürdüren terziler çoğunlukla tamir işleriyle uğraşırken, yıllardır bu işi yapan ustalar ise gelecekte mesleklerini sürdürecek yeni kişilerin bulunmamasından endişe duymaktadır. Vatandaşın şu an bile kıyafet dikecek terzi bulamadığını belirten esnaf, çırak sorununu devlet kurumlarının ve üniversitelerin çözmesi gerektiğini düşünüyor.

“Terzilik mesleği ölmek üzere”

Yaklaşık 50 yıldır terzilik yapan Bilal Yayla, vatandaşların istediği kıyafeti dikecek terzi bulamadığını belirtti. Artık hazır kıyafetlerin alındığını ve terzilerin tadilat yaptığını söyleyen Yayla, “Bu tamir işini yapacak kimse kalmadı. Terzilik mesleği ölmek üzere. Herkes dikiyor ama çuval gibi dikiyor. Çıraklar yapıyor” Yetişmiyor, tabandan gelmiyor. Devletin bu sorunu bilmesi lazım, üniversitelerin bunu araştırması lazım. Çırak sorunu. “Benim bir işim yok, her meslek var. Gençler gelip sabırlı olmuyorlar. Herkes masa başı iş istiyor. Eskiden her usta bir ansiklopediydi. Artık makine olmadan iş yapamıyorlar. Makinelerle çalışmak yeterli değildir. Sanata ve bilgiye ihtiyaç var” dedi. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu