Sağlık

Türkiye’de 1.300.000 Beta Talasemi Taşıyıcısı Var

1993 yılından bu yana talasemi ve diğer kalıtsal kan hastalıklarının değerini vurgulamak ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 8 Mayıs “Dünya Talasemi Günü” olarak kutlanmaktadır. Bristol Myers Squibb (BMS) Türkiye Medikal Müdür Uzm. İhtilal Emel Alıcı, günümüzün özel talasemi hastalığı ve kan bağışının değeri hakkında bilgiler paylaşıyor.

 

Akdeniz çevresindeki ülkelerde sık görülmesi nedeniyle “Akdeniz anemisi” ve “Akdeniz anemisi” olarak bilinen talasemi, şiddetli anemi görülebilen ve genetik faktörlerle nesilden nesile geçebilen bir hastalıktır. Bristol Myers Squibb (BMS) Türkiye Medikal Müdürü Uzm.Dr. Devrimci Aday, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin beta talasemi taşıyıcısı ve 4 bin 500 civarında talasemi hastası olduğunu anlatarak, “Taşıyıcılar semptom göstermeseler bile başka bir hastadan çocukları olduğunda çocukları beta talasemi hastası olarak doğabiliyor. Hastalığın yayılmasını önlemek için kişilerin beta talasemi testi yaptırması ve taşıyıcı olup olmadığını öğrenmesi büyük önem taşıyor” diye ekliyor.

 

Talasemi hastaları tedavi sürecinde çeşitli zorluklarla karşılaşabilirler. Bu resimde kişi kendini genellikle yorgun ve halsiz hissedebilir ve nefes darlığı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hastalığın tedavisi ömür boyu kan desteği veya kemik iliği nakli ile mümkündür. Ancak günümüzde hastalar bu tedavi teknikleriyle ilgili önemli sorunlarla uğraşmak zorunda kalmaktadır.

Düzenli olarak kan transfüzyonuna ihtiyaç duyan talasemi hastaları kan bulmakta güçlük çekebilirler. Bristol Myers Squibb (BMS) Türkiye Medikal Müdürü Uzm.Dr. Devrimci Aday, “Ülkemizde kan bağışı ile ilgili bugüne kadar yürütülen projeler acil kan ihtiyacına odaklanmış olsa da kan bağışı oranları maalesef düşük seviyelerde. Bu nedenle kan bağışı konusunda farkındalığın artırılması ve kan bağışı oranlarının artırılması kritik önem taşımaktadır.

Dünya Talasemi Günü, talasemi ve hastaların karşılaştığı zorluklar hakkında farkındalık yaratmak ve kan bağışının stratejik değerini vurgulamak için değerli bir fırsattır. Sistematik kan transfüzyonları sayesinde talasemi hastalarının sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkündür. Bu nedenle kan bağışında bulunan her bireyin bir hayat kurtarabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu farkındalık gününde küçük bir dokunuş talasemi hastaları için büyük bir fark yaratabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

mazidagi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu