Haber

Amasra’daki Madende, Faciadan İki Gün Sonra “Ahşap Tahkimat Malzemesi” İçin İhaleye Çıkılmış

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun, 42 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasından iki gün sonra; Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi’nde yürütülecek ahşap tahkimat materyali işleri için ihale ilanı yayınlandığı ortaya çıktı. İhalenin “görülen lüzum üzerine” iptal edildiğine dair ilan ise bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü’nün; Bartın’da maden faciasının yaşandığı Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi’nin, faciadan iki gün sonra, 16 Ekim’de ihale ilanı yayınladığı ortaya çıktı.

İlan, 16 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. İlanda; Müessese’nin “tahmil, tahliye, biçme, yükleme ve taşıma işleri”nin “açık ihale usulü” ile 28 Kasım’da ihale edileceği duyuruldu. Duyuruya nazaran, ihale edilecek “iş”; 1 Ocak 2023 tarihinde başlayacak, 31 Aralık 2023 tarihinde sona erecekti.

Ancak, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan ilanla, ihalenin 11 Kasım tarihli kararla iptal edildiği duyuruldu. Buna göre; 28 Kasım’da yapılacak ihale, “kurumumuzca görülen lüzum üzerine” iptal edildi.

İlanda iptal kararının Mal, Hizmet Alımları ve Üretim İşleri ile İlgili Yönetmeliğinin 14. hususuna dayandırıldığı belirtildi. Yönetmeliğin 14. unsurunda şu sözler kullanıldı:

“İdarenin gerekli gördüğü yahut ihale dokümanında yer alan dokümanlarda ihalenin yapılmasına pürüz olan ve düzeltilmesi mümkün bulunmayan konuların bulunduğunun tespit edildiği hallerde ihale saatinden evvel ihale iptal edilebilir. Bu durumda, iptal nedeni belirtilmek suretiyle ihalenin iptal edildiği isteklilere çabucak ilan edilerek duyurulur. Bu kademeye kadar teklif vermiş olanlara ihalenin iptal edildiği ayrıyeten bildiri edilir. İhalenin iptal edilmesi halinde, verilmiş olan bütün teklifler reddedilmiş sayılır ve bu teklifler açılmaksızın isteklilere iade edilir. İhalenin iptal edilmesi nedeniyle isteklilerce yönetimden rastgele bir hak talebinde bulunulamaz. İhalenin iptal edilmesi durumunda, iptal nedenleri gözden geçirilerek yine ihaleye çıkılabilir.”

TAHKİMAT MATERYALİ NE DEMEK?

Tahkimat materyalleri; maden ocağındaki galeri, kuyu ve üretim yerlerini mal ve can emniyeti bakımından çalışılabilir duruma sokmak ve çalışılabilir durumda tutmak için ağaç, demir yahut beton kullanılarak yapılan destekler için kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu