Haber

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik: Siyasi ve İdeolojik Araç Gereç Dağıtan, Akran Zorbalığı Yapan, Okulda İzinsiz Görüntü Çekip…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle; ‘siyasi ve ideolojik araç gereç dağıtmak’, “okul yöneticisi, öğretmen ve öğrencilerin izinsiz görüntülerine çekmek ve paylaşmak”, “akran zorbalığı yapmak” fiilleri disiplin cezası kapsamına alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de bugün yayınlanan yönetmelik değişikliğine nazaran; “siyasi ve ideolojik, yasaklanmış, müstehcen araç ve gereçleri” dağıtan ve asan öğrencilere 1 ile 5 gün ortasında uzaklaştırma cezası verilecek.

“Okul yöneticilerinin, öğretmenlerinin, çalışanlarının ve diğer öğrencilerin izinsiz olarak görüntülerini çekmek, kaydetmek, paylaşmak”, “Okul ve pansiyonda izinsiz kalmak”, “Başka bir öğrencinin, sosyal veya duygusal gelişimini olumsuz yönde etkileyecek akran zorbalığı yapmak”, kınama cezası gerektiren davranışlar kapsamına alındı.

“Okuldan kısa süreli uzaklaştırma” ve “okul değiştirme” cezası verilen öğrencilerin kaydının bulunduğu pansiyonda barındırılıp barındırılmayacağı okul öğrenci ödül ve disiplin kurulunca karara bağlanacak.

Okul değiştirme cezası ile birlikte kaydının bulunduğu pansiyonda barındırılmama kararı verilen öğrencilerin diğer pansiyona nakil/kayıt durumu, vilayet ve ilçe yatılılık ve bursluluk kurulları ile iş birliği yapılarak vilayet ve ilçe öğrenci disiplin kurulunca belirlenecek.

Eski yönetmelikte disiplin cezası kararında, öğrencinin derslerdeki ilgi ve başarısı dikkate alınırken; yeni yönetmelikte sınıf rehber öğretmeni, muhtaçlık bulunması halinde başka ilgili öğretmenlerin görüşü alınarak bir alt ceza verilebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu